تجلی و شکوفایی صنعت رسانه در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه

بازگشت

معاونت توسعه و فناوری رسانه در روزهای پیش رو در فصل پاییز، خود را برای برگزاری اجلاسی دیگر و آنهم در سطحی فراتر از اجلاسهای پیشین آماده و مهیا می کند. بدون تردید آذرماه 1396 یکی از ماه های شلوغ و پر رفت و آمد این معاونت به واسطه ی برگزاری چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در روزهای 21 و 22 خواهد بود  . اجلاسی که وجه تمایز آن با اجلاسهای گذشته علاوه بر موضوع کیفی آن ، حضور پررنگ و موثر حوزه فنی مراکزاستانی از یک سو و همچنین حضور چشمگر و هدفمند شرکت ها و موسسات رسانه ای بین المللی و نیز کارشناسان رسانه ای همسایه و منطقه ای از سوی دیگر می باشد. به همین منظور و در راستای معرفی هر چه بهتر دلایل برگزاری این اجلاس و اهمیتی که برای معاونت توسعه و فناوری رسانه دارد برآن شدیم تا گپ و گفتی با مهندس فهمی حشیانی قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه و دبیر چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در دفتر کار ایشان و در محیطی صمیمی در همین خصوص داشته باشیم که در ادامه توجه شما را به این گفتگو جلب می نمایم.

س: دلایل برگزاری اجلاس فناوری رسانه از نگاه شما چیست؟

سازمان صدا وسیما به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های رسانه ای منطقه ای و در سطح بین الملل، باید همیشه خود را به روز نگهدارد. حوزه فناوری رسانه، حوزه سیال و پویایی است. در این حوزه بطور مرتب شاهد تغییر و تحولات بزرگ فناوری هستیم . باید از آخرین اتفاقاتی که در حوزه فناوری به وجود می آید مطلع و در کمترین زمان ممکن آن را بومی سازی و از آن بهره برداری شود، نیاز به حضور در فضای رقابتی رسانه ها، مطلع شدن از تغییر و تحولات دائمی فناوری و ارائه بهتر آن به مخاطبین است. سازمان صدا وسیما و بخش فناوری آن اگر با این تحولات تکنولوژی حرکت نکند دچار عقب افتادگی شده و بخش مهمی از مخاطبین خود را از دست خواهد داد.

 

س:  اجلاس های پیشین هر کدام از درجه ای از اهمیت برخوردار بودند، آیا اجلاس چهاردهم اهیمت متفاوتی دارد؟

تغییرات تکنولوژی که در یک سال گذشته چه در سطح بین المللی و چه در مجموعه داخلی سازمان اتفاق افتاده، ضرورت بازنگری در اهداف اجلاس های پیشین و به روز نگهداشتن آنها را نشان می دهد. تحولات تکنولوژی در حوزه فنی رسانه آنقدر سریع است که مجموعه فنی سازمان اگر با دقت و درایت آنها را تعقیب نکند دچار عقب افتادگی زیادی می شود. در اجلاس چهاردهم بر اساس تحولاتی که در حوزه فناوری رسانه بوجود آمده، اهداف جدیدی از جمله هوشمندی رسانه تعریف شده که با تحولات و گرایش های روز رسانه در حال پیگیری است.

 

س: اجلاس چهاردهم چه اهمیت و ویژگی سازمانی و فرا سازمانی دارد؟

اجلاس چهاردهم یکی از مهم ترین رویدادهای حوزه فناوری رسانه در کشور است. بی شک  اجلاسی مشابه با این درجه اهمیت در سطح کشور وجود ندارد. این اجلاس یکی از مهم ترین رویداهای حوزه فنی سازمان است که سالیانه برگزار می شود و این امید را داریم که اجلاس چهاردهم نیز در آذرماه با همت و تلاش همکارانم در بخش های مختلف وحضور همکاران مراکز استانی که در این حوزه فعالیت می کنند به صورتی شایسته برگزار شود.

 

س: آیا به غیر از معاونت توسعه و فناوری رسانه مدیران کلان سازمان نیز بر این اهیمت تاکید دارند؟

یکی از محرک های مجموعه فنی سازمان برای اینکه خود را به روز نگهدارد، ریاست محترم سازمان است. ریاست سازمان، در موضوع فناوری رسانه و تکنولوژی هایی که رسانه برآن استوار است، حساسیت زیادی دارند و با دقت و توجه این موضوع را رصد می کنند. ایشان اعتقاد دارند فناوری نقش بسیار مهمی در تاثیر گذاری رسانه دارد.

 

س: اهداف شما در چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه و دستاوردهای احتمالی آن چیست؟

 در اجلاس چهاردهم بعضی موارد را، همچون اجلاس سیزدهم دنبال خواهیم کرد. از جمله ارزیابی مراکز، بازنگری در روشها و متدهای کاری که در مراکز وجود دارد و به روز رسانی آنها ، ارتقاء کمی و کیفی فعالیت های فناوری رسانه در مراکز و همچنین در مجموعه های ستادی. ملاک ها و شیوه های ارزیابی را هر سال بررسی و اشکالات و ابهامات دوره های قبلی را با بازنگری و اجماع تخصصی برطرف کرده و به روز نگه می داریم.

در بخش کنفرانس ها و ارائه ی محتوا و مقالات با توجه به تحولات روز دنیا ، سر فصل ها و معیار هایی را برای اجلاس تعریف می کنیم که در فراخوان مقالات دقیقاً به این محورها اشاره شده است. به نظر ما این سرفصل ها ، سرفصل هایی است که در اجماع کارشناسی و تخصصی با استفاده از نظر خبرگان، تکنولوژی و نیازهای روز رسانه ها را هدف قرار داده است.

در حوزه نمایشگاه، سیاست های سال گذشته را بازنگری کردیم و توجه به حوزه های جدید و کارهای جدیدی که در حوزه فناوری رسانه انجام شده را مد نظر قرار دادیم و سعی داریم نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته چه از نظر محتوایی و چه از نظر محصولات جدید ارائه شده پربارتر باشد. در حوزه نمایشگاه استفاده از تجربه و دانش ارگان ها، نهادها و شرکت های بین المللی که حضور دارند مد نظر است.

در اجلاس چهاردهم فعالیت جدیدی آغاز شده که به نوعی کلید آن در اجلاس سیزدهم زده شد و آن دعوت از ارگان های بین المللی و منطقه ای و شخصیت های تاثیر گذار آن ها برای حضور در اجلاس وارائه سخنرانی و بیان آینده نگری رسانه می باشد. امیدواریم در اجلاس چهاردهم حضور نهادها و حوزه های بین المللی پر بارتر از قبل باشد. فعالیت دیگری که به منظور معرفی توانمندی ها و قابلیت های رسانه ای تولید کنندگان و شرکت های دانش بنیان داخلی در حوزه صدا و تصویر انجام شده ، دعوت از رادیو تلویزیون های ملی ، دولتی و رسمی کشورهای همسایه، منطقه و بین المللی است. کشورهایی که در حوزه فناوری رسانه با آنها در ارتباط هستیم تا آن ها از نزدیک با این قابلیت ها و امکاناتی که در کشور ما به صورت عام وجود دارد آشنا شوند.

در کشور ما امکانات، قابلیت و دانش خوبی در حوزه فنی رسانه ایجاد شده اما این محصولات سخت افزار و نرم افزار قابل رقابت در عرصه جهانی به خوبی معرفی نشده و در حاشیه این اجلاس سعی شده قابلیت رقابت جهانی برای آنها بوجود بیاوریم. زمینه ای را فراهم کنیم تا رادیو و تلویزیون های کشور های همسایه هم با فضای اجلاس و کنفرانس ها و هم سطح دانش و مهندسی سازمان و در کنار این دو در حوزه نمایشگاه ، توانمندی شرکت های دانش بنیان را مشاهده کنند. صنعت رسانه ما دیگر نمی تواند تنها در داخل مرزهای کشورمان محدود شود و این ظرفیت وجود دارد تا در خارج از مرزها شناخته شود.

 

س: نقش شرکت های دانش بنیان داخلی و شرکت ها تولید کننده تجهیزات رسانه ای در این اجلاس چیست؟

همواره در اجلاس فناوری رسانه، شرکت های دانش بنیان نقش پر رنگی داشته اند. در اجلاس های پیشین محصولات جدیدی رونمایی شد که نشان از ارتباطات خوب شرکت ها با سازمان صدا و سیما است. این شرکت ها اینک خود را بخشی از این اجلاس می دانند و تنها در نقش یک میهمان حاضر نمی شوند و ما هم سعی کردیم آنان را برای تولید و ارائه کارهای جدیدتر و بهتر تشویق کنیم. در این اجلاس نیز هدف ما این است که شرکت ها نقش بسیار فعالی در برگزاری و حضور در نمایشگاه داشته باشند و محصولات جدید خود را رونمایی کرده و در معرض دید قرار دهند. در بخش کنفرانس ها و کارگاه ها نیز از شرکت ها خواسته ایم تا در حوزه های فناوری نو و تکنولوژی های نوین همکاری کنند.