سخنرانی آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در افتتاحیه چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه

بازگشت

به گزارش ستاد خبری کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی چهاردهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات  دراجلاس فناوري رسانه درسالن همايشهاي بين المللي صدا و سيما گفت: محور فناوري و محتوا دو محور اصلي تبليغات است كه به فرموده ي امام خميني(ره) تاثير گذارتر از سلاح جنگي هستند.

آذري جهرمي افزود: فناوري اقسام مختلفي دارد و نحوه توليد و توزيع محتوا از جمله حوزه هايي است كه در رسانه وجود دارد .وزير ارتباطات با بيان اينكه فناوري با خود فرهنگ مي آورد افزود: امروز دنيا به كوتاه گويي و گزيده گويي رسيده است كه اين موضوع را حضرت علي(ع) 1400 سال پيش در فرمايشات خود گفته اند. او با بيان اينكه در فناوري رسانه اي لازم است برداشت و پردازش نهايي در ذهن افراد شكل گيرد، ادامه داد: بايد با دادن كدها و استفاده از ظرفيت هاي رسانه اي در اين عرصه تاثير گذار باشيم . همانطور كه مي بينيم يك رسانه مانند توييتر با كاراكتر محدود حداكثر تاثير ارتباطي را خواهد داشت.

آذري جهرمي با اشاره به اينكه تبديل آنالوگ به ديجيتال و افزايش كيفيت،به دريافت محتوا براي بيننده كمك كرده است، افزود:آنچه در دنياي كنوني در حال رشد است، خدماتي است كه بر پايه ديجيتال ارائه مي شود و در فناوري هاي نوين رسانه اي محتوا همان شبكه است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خاطر نشان كرد:امروزه 3 اپراتور با صد ميليون گوشي و تبلت در كشور فعال هستند و از اين تعداد 42 ميليون نفر از خدمات پهن باند استفاده مي كنند كه ضريب نفوذ بسيار بالايي را نشان مي دهد.

آذري جهرمي افزود: امروزه با توسعه فناوري ها، فرهنگ رسانه ها هم تغيير پيدا كرده است .اگر چه درعرصه نوين رسانه ها،الزامات قانوني مختلفي هست ودر قانون اساسي گفته شده است كه شبكه هاي تلويزيوني انحصارا در اختيار صدا و سيما است و عمل به قانون اساسي به عنوان ميثاق جامعه حتمي است .

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاكيد كرد:در عرصه رسانه اي جديد اگر سياست ها درست نباشد، نه تنها نمي توانيم حرف حق را بزنيم بلكه رسانه هاي نوظهور جايگاه محتوايي ما را تحت تاثير قرار مي دهند. آذري جهرمي افزود: رسانه هاي نوين فرصتي هستند كه در شرايط تحريم و محدوديت بتوانيم اهداف محتوايي و سريال هاي اعتقادي همچون مختارنامه را با كشورهاي ديگر به اشتراك بگذاريم. وزير ارتباطات گفت: 60 درصد از شبكه ملي اطلاعات، محتواي صوت و تصوير است كه در همين راه سرويس هاي حجمي را كنار گذاشتيم. همچنين مجوزهايي براي تحقق شبكه ملي اطلاعات صادر شده است .

او خاطر نشان كرد: خيلي از ايراني هاي خارج از كشور مايلند كه از شبكه هاي ايراني استفاده كنند كه بعضي زيرساخت ها آماده نشده است در حالي كه ما  بايد در بازارهاي بين المللي رسانه سهم داشته باشيم.

آذري جهرمي خاطرنشان كرد: به حركت جهادي صدا و سيما در حوزه مقاومت افتخار مي كنيم و اين حركت،ظرفيت بالاي صدا و سيما در خارج از كشور را نشان مي دهد

وزير ارتباطات و فن آوري اطلاعات با قدرداني از تلاش هاي رسانه ملي براي پوشش ديجيتال كشور، از گستره 91 درصدي ديجيتال در كشور به عنوان اقدامي جهادي ياد كرد .