مصاحبه با خانم مهندس مازندرانی مدیرواحدپرتال اداره کل فناوری اطلاعات

بازگشت

در اجلاس چهاردهم وظیفه راه اندازی وب سایت و وب اپلیکیشن بر عهده واحد پرتال اداره کل فناوری اطلاعات بود.در ابتدای مردادماه بعد از برگزاری جلساتی با آقای مهندس درجزی مسئول دبیرخانه و برخی اعضای کمیته علمی اجلاس نیازسنجیهای اولیه انجام شد و مقرر گردید که ما در دوبخش با اجلاس چهاردهم همکاری کنیم.بخش اول وب سایت اطلاع رسانی اجلاس بود و بخش دوم آماده سازی بستری نرم افزاری بود که از طریق آن مراحل ثبت نام ، ارسال، پیگیری و ویرایش طرح ها، ایده ها و مقالات برای کاربران به صورت متمرکز فراهم  می شد.در واقع امسال برای نخستین بار کلیه تعاملات با مخاطبین و کسانیکه قصد ارسال طرح ها و مقالات را داشتند به صورت کاملا متمرکز و از طریق نرم افزار تهیه شده توسط واحد پرتال اتفاق افتاد.

مراحل طراحی سایت اجلاس چهاردهم چه بود و مزیت و برتری آن نسبت به گذشته چیست؟
ما از اجلاس دوازدهم مسئولیت طراحی وب سایت را بر عهده داشتیم که خوشبختانه تجارب دو اجلاس پیشین موجب شد که در اجلاس چهاردهم قوی تر عمل کنیم و یک در گاه قابل قبول را که در شأن معاونت توسعه و فناوری رسانه و سازمان باشد به مخاطبان ارائه کنیم.
روند کار ما به این شکل بود که بعد از جلسات تحلیل اولیه و تعیین المان ها و اولویت ها بلافاصله طراحی صفحه اول وب سایت توسط گرافیست ما سرکار خانم تجن با بررسی وبگاههای معتبر جهانی با ماهیت مشابه و لحاظ نمودن نقاط قوت آنها، آغاز شد و ظرف مدت یک هفته وآماده سازی شش اتد اولیه به تایید دست اندرکاران اجلاس رسید و فاز پیاده سازی آغاز شد.
در طراحی وبگاه اجلاس چهاردهم تلاش کردیم که با توجه به استانداردهای گرافیکی روز دنیا، محتوا را به گونه ای در صفحه اول جانمایی کنیم که کاربران به آسانی بتوانند به بخشهای مختلف دسترسی داشته باشند.
از نقاط قوت این وب سایت در مقایسه با سالهای گذشته، واکنش گرا بودن و ظرافت در پیاده سازی می باشد که توسط خانم اسماعیلی از همکاران خوب ما محقق شد و به این ترتیب کاربران در  در ابزارهایی با سایزهای مختلف مانند انواع موبایل و تبلت می توانند در قالبی مناسب و زیبا به آسانی به بخشهای مختلف سایت دسترسی پیدا کنند. از دیگر مزایای وب سایت اجلاس چهاردهم رعایت اصول گرافیکی در انتخاب رنگ ها و نحوه نمایش متن ها می باشد.
از دیگر نقاط تمایز وب سایت اجلاس چهاردهم می توان به این نکته اشاره کرد که در همایشهای پیشین صفحات داخلی از یک قالب کلی تبعیت می کردند و به ندرت طراحی جداگانه برای آنها انجام می شد. اما امسال به ازای تک تک صفحات داخلی طراحی جداگانه ای انجام شده است.

در خصوص وب اپلیکیشن اجلاس توضیح بفرمائید:
در سالهای گذشته به دلیل عدم وجود یک بستر نرم افزاری متمرکز ، در دریافت و رسیدگی به مقالات و طرحها و انجام تعاملات مورد نیاز با ارسال کننده ها ، مشکلاتی وجود داشت به همین دلیل کمیته علمی از ما خواست که برای رفع این مشکلات یک نرم افزار تحت وب تهیه کنیم که کلیه مخاطبانی که مایل به ارسال طرحها ، ایده ها و مقالات علمی می باشند بتوانند پس از ثبت نام ، از طریق صفحه شخصی خود نسبت به ارسال و ویرایش مطالب ارسالی خود اقدام نمایند.
پیاده سازی این نرم افزار توسط آقای شیرمحمد با همکاری خانم دلالی زاد انجام شد و مسئولیت آماده سازی، امن سازی و نگهداری سرورها هم به عهده خانم طاهری می باشد.
در نرم افزار بخشی جداگانه هم برای ثبت نام متقاضیان حضور در اجلاس در نظر گرفته شده است که لینک دسترسی به آن در هدر و فوتر وب سایت وجود دارد.

آیا کمیته ها امکان دسترسی و برداشت طرحها و مقالات ارسالی را دارند؟
در این نرم افزار بخش مستقل برای مدیریت طرحها ، ایده ها و مقالات دریافتی در نظر گرفته شده است که از طریق آن ادمین تعریف شده می تواند نسبت به جستجو ، مشاهده ، رسیدگی ، تعیین وضعیت ، چاپ و گزارشگیری محتوای ارسالی اقدام نماید.

تأمین محتوای سایت چگونه انجام می شود؟
از ابتدای راه اندازی سایت تاکنون ، مطالبی توسط آقای مهندس درجزی و سرکار خانم مهندس صهبا  در اختیار ما قرار می گرفت و بارگذاری محتواها نیز توسط سر كار خانم رضايي از همكاران خوب واحد پرتال انجام شده است.

نقاط مهم و برجسته سایت اجلاس چهاردهم چیست؟
یکی از ویژگی های مهم و متفاوت سایت اجلاس چهاردهم، دو زبانه بودن آن است که با توجه به حضور مهمانانی از سایر کشورها ضروری به نظر می رسید.دومین ویژگی متفاوت آن، طراحی مناسب و رسپانسیو بودن سایت است  که پیشتر به آن اشاره کردم. تمایز سوم آن وجود بخش نرم افزار تحت وب است که باعث شده خیلی از تعاملات و رفت و برگشت فایل ها از این طریق انجام شود و نکته آخر بخش ثبت نام است یعنی حضور در اجلاس نیز از طریق همین سامانه امکان پذیر است و شرکت کنندگان با تکمیل فرم ثبت نام در این سایت، امکان صدور کارت را برای خود مهیا می کنند. در بخش نمایشگاه نیز کاربران از طریق این صفحه می توانند با نمایشگاه اجلاس چهاردهم و پلن های آن آشنا و امکان ثبت نام برای شرکت هایی که قصد معرفی دارند لحاظ شده است.